AYDOS KALESİ’NDE OKUMA ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dünya - 18 Eylül 2019 15:19 A A

Sultanbeyli’nin sembolleşmiş mekanlarından olan ve İstanbul’un en yüksek tepesine konuçlandırılmış olan Aydos Kalesinde Meydan Okuma Etkinliği Gerçekleştirildi.

Gerçkeleştirilen etkinliğe  Sultanbeyli Kaymakamı Metin Kubilay, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Milli Eğitim Müdürü Yaşar Çağlar ve  İstanbul Kalkınma Ajansı Temsilcileri katıldı. Sultanbeyli Belediyesi Kültür Müdürü Prof. Dr. Mehmet Mazak’ın İlçe ve Aydos tarihinden bahseden konuşması ve Abdurrahman Gazi ile Tekfurun kızının arasında yaşanan aşk hikayesine değinerek ” Aşkla fetih edilen kale” olarak tarihe geçtiğinden bahsederek gençlerin ilçe tarihi hakkında fikir sahibi olacağı bir etkinlik gerçekleştirildi.

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin Çocuklarla iç içe kale tarihi hakkında sohbet ettikten sonra okuma etkinliğini gerçekleştirdi.

” Aşkla fetih edilen kale”

Kürsüye ilk olarak konuşmasını gerçekleştirmek üzere  Kültür Müdürü Prof. Dr. Mehmet Mazak davet edildi.  Aydos Kalesi ve Sultanbeyli’nin tarihinden söz ederek sözlerine başladı başlayan Prof. Dr. Mazak;

” Kıymetli milli eğitim müdürüm ve sevgili öğrenciler burası Orhangazi döneminde fethedildi. Bu kale Bizans döneminde yapılan bir uç karakol vaziyetindedir. Bugün Sultanbeyli içinden geçen fatih bulvarı dediğimiz yer tarih boyunca İstanbul’un Anadolu’yla ve doğu medeniyetiyle bütün iletişimini ve güzergahını sağlayan tek karayoludur. Bu kale de buranın güvenliğini sağlamak için Bizans döneminde kurulmuş bir kaledir. Osmanlı, zamanında günlerce burayı muhasara etmişti  ve alamamıştı. (çok yüksek ve dik bir yer ve etrafında hendekler olduğu için) O dönemdeki Bizans kale komutanına tekfur deniyor. Tekfurun kızı rüyasında kendisinin derin bir ateş kuyusuna düştüğünü ve kendisini yakışıklı, yağız bir delikanlının bu kuyudan çıkardığını görüyor. Günlerce bu rüyayı gören kız bir gün burçlardan bakıyor ve rüyasında gördüğü delikanlı bir ağacın altında beyaz bir atın üzerinde kendisine doğru bakıyor. Hemen dadısından bir kağıt ve kalem alarak mektup yazıyor ve mektubu taşa sararak gördüğü delikanlının önüne atıyor. Abdurrahman gazi Rumca bilmediği için yanındaki Akçakoca’ya okutuyor. Kız mektupta muhasarayı kaldırır gibi yapın geri çekilin ben sizi sabaha karşı bu burçlardan size ip sarkıtacağım ve size yardımcı olacağım, içeriye alacağım diyor. Askerler geri gidiyorlar ve sabaha karşı geri geliyorlar ve ipten tutunarak içeri giriyorlar. Kalede zafer sarhoşluğu yaşayan Bizanslıları gören Abdurrahman gazi ve komutasındaki askerler kaleyi fethediyorlar. Bu kale İstanbul’un fethine kadar bir uç kale olarak kullanılıyor ancak İstanbul’un fethinden sonra hiçbir önemi kalmıyor. Burası savaşılmadan ” Aşkla fetih edilen kale” ve Sultanbeyli için derin tarih ve önem taşıyan bir kaledir. İnşallah önümüzdeki yıl burası turizme kazandırılacak. Herkese hayırlı uğurlu olsun diyorum saygılar sunuyorum.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Sultanbeyli’de yetmiş sekiz bin öğrencimiz var

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Milli Eğitim Müdürü Yaşar Çağlar;

Kısa bir selamlama konuşması yapan Çağlar Çocukların yazdığı İstanbul şiirini okuyarak sözlerine devam eden milli eğitim müdürü Yaşar Çağlar sözlerine şu şekilde devam etti.  ” Sultanbeyli’de yetmiş sekiz bin öğrencimiz var. En fazla gencin bulunduğu ilçelerden birisi Sultanbeyli’dir. Eğitime, geleceğe yönelik burada çok güzel adımlar atılıyor. Bunlardan bir tanesi de tematik bilgi ve öğrenme merkezleri kapsamında yapılan 6 tane kütüphanemizdir. Bununla ilgili kaymakamımıza belediye başkanımıza kalkınma ajansına öğrencilerimiz adına teşekkür ediyoruz. Çok güzel kültür merkezleri, kütüphaneler, bilgi merkezi oluşturuldu. İnşallah daha ileriye dönük kütüphaneler de yapmaya devam edeceğiz. Yaklaşık 5 yıldır burada görev yapıyoruz. Kaymakamımızla, Belediye Başkanımızla ve tüm Sivil Toplum kuruluşlarımızla birlikte Sultanbeyli’deki eğitimin önemini ve farkındalığı artırmak için birçok faaliyet yaptık. Bunun göstergesini de şöyle ifade edebilirim. 2014 yılında Sultanbeyli’de on yedi tane kütüphane vardı. Biz beş yıl içinde otuz üç tane daha tam kapsamlı kütüphane yaparak yüz altmış bin kitaba ulaştık. Aynı şekilde belediyemizin açmış olduğu birçok kütüphane var. Yani gençler şunu söylemek istiyoruz. Okumak istedikten sonra sizin önünüze imkanlar seriliyor. Sonuna kadar açılıyor. Anneniz, babanız, devletimiz, milletimiz, öğretmenlerimiz okuyup bu ülkeye faydalı geçler olun diye sizin emrinizde. Hepinizin gözlerinden öpüyorum. Saygılar sunuyorum.” diyerek konuşmasını yaptı.

Bilgi hikmetle, irfanla donatıldıkça anlam kazanır

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen ve sözlerine katılımcıları selamlayarak başlayan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin,

” Sözlerimin hemen başında kaymakamlığımızla ortaklaşa organize ettiğimiz ve medeniyetimizin önemli miraslarından biri olan Aydos Kalesi’nde gerçekleştireceğimiz okuma etkinliğimizin hayırlara vesile olmasını diliyor, kitaplarla dolu bir hayat temenni ediyorum.

Bilgi hikmetle, irfanla donatıldıkça anlam kazanır. Doğuştan gelen yetenek pek tabi ki önemlidir ama bu yeteneği anlam kazanan bilgi ve maneviyatla harmanladığınız müddetçe o yeteneğin bir şey ifade ettiğini söyleyebiliriz.

Kitabı, kültürü ve sanatı ötekileştiren toplumların başarılı olması, yeniden tarih sahnesinde yer alması mümkün değildir. Medeniyetimizin ışığını daha üst noktalara taşımak ancak ve ancak okumakla mümkündür.

“İstanbul’un Fethi’nin Başladığı Yer”

1000 yıllık medeniyetimizin en önemli hazinesi kültür bakiyesidir. Bizim kültürümüz ve geleneklerimiz bizi bu günlere getirmiş ve ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasını sağlamıştır. Hayata geçirilen her proje ve adımın kalıcılığı ancak ve ancak çok okumakla, sorgulamakla ve sorgulamalar sonucunda ortaya eserler çıkarmakla mümkündür.

Biz de burada değerli hocamız rahmetli Prof. Dr. Halil İnalcık’ın “İstanbul’un Fethi’nin Başladığı Yer” dediği Aydos Kalesi’nde bu etkinliği gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle etkinliğimizin hayırlara vesile olmasını tekraren diliyor, kitabın olduğu nice etkinliklerde buluşmayı temenni ediyorum.

Sağolun, varolun, Allah’a emanet olun.” diyerek etkinliğe katılan öğrencilerin alkışları eşliğinde konuşmasını yaptı.

Sultanbeyli eğitimde, kültürde bir marka kent olacak

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Sultanbeyli Kaymakamı Metin Kubilay;

” Sayın belediye başkanımız, çok kıymetli belediye başkan yardımcıları, ilçe milli eğitim müdürümüz çok değerli idareci arkadaşlarımız, değerli öğretmenlerimiz, sevgili öğrencilerimiz, kıymetli basın mensupları, öncelikle hepinizi en içten dileklerimle selamlıyor, hepinize hoşgeldiniz diyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Tabi ki ilk olarak bu programın gerçekleşmesinde bizlere her türlü desteği veren, bu tarihi atmosferde projemizin bir

 

tarifini gerçekleştirmemizde yardımcı olan Sultanbeyli Belediyemize ve Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Keskin’e çok teşekkür ediyorum.  Doğa tarih ve kültürün bir arada olması ne kadar güzel bir birlikteliğin olduğunu bir kez daha yakından görüyoruz. Kaymakamlığımız tarafından hazırlanan tematik bilgi ve öğrenme merkezleri projemiz İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından finanse ediliyor ve bu projemiz yaklaşık bir milyon yüz bin liralık bir bütçeye sahip ve İstanbul Kalkınma Ajansı sekiz yüz yetmiş üç bin liralık bir katkıda bulundular. İstanbul Kalkınma Ajansına ve değerli temsilcisine teşekkür ediyorum. Bu kapsamda altı tane bilgi ve öğrenme merkezi yani kütüphaneler yaptık. Ve bu kütüphanelerin hepsi tamamlanarak açılışa hazır hale getirildi. İnşallah bu ayın sonuna kadar açmayı planlıyoruz. Bu proje kapsamında 20 yi aşkın öğretmenimiz bu proje kapsamında Maltepe üniversitesinde eğitim aldı. Yine 1500 e yakın öğrencimiz de bu proje çerçevesinde sertifikalı eğitimden geçti. 80 bine yakın öğrencimiz de inşallah, bu projeden istifade edecekler. Her şeyin başı okumak, her şeyin başı bilgi ve teknolojiden geçiyor. İşte Sultanbeyli ilçesi olarak hep beraber kültüre, eğitime, gençliğe önem veriyoruz. Bu projenin de asıl amacı siz gençlere okuma alışkanlığını kazandırmak, var olan okuma sevgimizi arttırmak, bunu çevreye yaymak ve bunu en üst düzeye taşımaktır. Biz de bu projeyle bunu somut hale getirmeye çalışıyoruz. Bugün etkinliğini gerçekleştirmiş olduğumuz Aydos Kalesi okuma etkinliğiyle bu proje kapsamında yapılan etkinliklerden bir tanesi bu. Meydan okuması adıyla gerçekleştirdiğimiz etkinliklerin ilkini burada gerçekleştirmiş bulunuyoruz. İnşallah başka okuma etkinlikleri de gerçekleştireceğiz. Gençlere, eğitime yönelik çok projemiz var. Bu projelere destek veren ve fedakarlık yapan herkese teşekkür ediyorum. Her şeyin esası sizleri en iyi şekilde yarınlara hazırlamak. Çünkü yarın sizin. İnşallah ülkemizi, milletimizi daha ilerilere sizler taşıyacaksınız. Bizler sizleri her koşulda destekleyeceğiz. Bu anlamda da bizlerden maddi, manevi destekleriniz hiç esirgemeyen her zaman yanımızda olan Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Keskin’e ve Sultanbeyli Belediyesine bir kez daha teşekkür ediyoruz. İlçemizi seviyoruz. İnşallah Sultanbeyli eğitimde, kültürde bir marka kent olacak.  Hepinize iyi okumalar diliyorum ve bu güzel ortamın kıymetini bilmenizi diliyorum. ”

Çekilen hatıra fotoğrafı ardından son bulan programda gençlerin mutluluğu yüzlerinden okundu.

 

 

Dünya - 15:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
İhbar Hattı