masal okupalet sepetiGÖLET SOSYAL TESİSLERİ KAPANIYOR - SHA Sultanbeyli Haber AjansıSHA Sultanbeyli Haber Ajansı

SHA Sultanbeyli Haber Ajansı

GÖLET SOSYAL TESİSLERİ KAPANIYOR

GÖLET SOSYAL TESİSLERİ KAPANIYOR
58 views
17 Kasım 2020 - 14:40

GÖLET SOSYAL TESİSLERİ KAPANIYOR

İstanbul BüyükŞehir Belediyesi Ekrem İmamoğlu ‘’ İstanbul’u 14 gün boyunca kapatalım’’ sözünün ardından; Covid-19 vakalarını önlemek amacıyla 19 Kasım Perşembe günü İSMEK, Belediyeye ait olan spor salonları, Kültür merkezi ve tiyatro alanlarını kapatma kararı aldı.

İstanbul BüyükŞehir Belediyesi Covid-19 salgınının yoğun şekilde yaşandığı İstanbul’da Koronavirüs salgınının yayılımını önlemek amacıyla İSMEK, Belediyeye ait olan yerleri kapatma kararı aldı. İBB Bilimsel Danışma Kurulu’nun önerileriyle İSMEK’e ait olan yüz yüze kurslar ileri bir tarihe ertelendi.

Belediye önlemler kapsamında alınan kararla 9 Kasım itibari ile uzaktan, dönüşümlü çalışma yöntemine geçen İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin aldığı kararla kamuya ilişkin yaptığı açıklama;

‘’ 2000 PERSONELİMİZİN COVİD-19 TESTLERİ POZİTİF ÇIKTI’’

“Covid 19 salgını, küresel çapta ikinci dalga halinde hızla yayılmaya devam etmektedir. Maalesef salgın ülkemizde de hızlı bir yayılma eğilimine girmiş hatta bilim insanlarının ifadesine göre, Nisan-Mart dönemindeki etkisinin de üzerine çıkmıştır. Sayın Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre, ülkemizde salgının en yoğun yaşandığı kent İstanbul’dur. Buna göre vaka ve ölüm sayılarının yaklaşık yarısı İstanbul’da gerçekleşmektedir. Benzer bir veri İBB ve iştirakleri çalışanları açısından da geçerlidir. İlk resmi vakanın henüz ülkemize giriş yapmadığı Şubat ayından, bugün gelinen noktaya kadar çalışanlarımızı ve vatandaşları korumak üzere aldığımız tüm tedbirlere rağmen İBB ve iştirak çalışanlarından yaklaşık 2000 personelimizin Covit-19 testleri pozitiftir. Bunun yanı sıra 1322 personelimiz de karantina altındadır. Hasta tespitleri ve karantina süreçleri ile ilgili prosedürler zaman almaktadır. Mesela hastalıkla ilgili belirti göstermeyen personeller ancak rutin uygulanan testlerle tespit edilmekte, bu da halka hizmet sunan personellerin tespit edilene kadar, bulaşı yaygınlaştırma riskini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı genelgesinde çalışması uygun bulunmayan personelleri de ilave ettiğimiz zaman ciddi bir işgücü kaybı yaşandığı gözler önündedir.’’ İfadeleri kullanıldı.

DURDURULMA KARARI ALINAN HİZMET ALANLARI SIRALANDI

 İBB olarak, salgının hem toplumda hem de çalışanlar arasında yayılmasını önleme ve herhangi bir hizmet aksamasına neden olmamak için İBB’nin Bilimsel Danışma Kurulu çerçevesinde titizlikle incelenip aşağıdaki kararlar alındı.

1) Kayıt dönemi süren ve yakında yüz yüze eğitime başlaması planlanan İSMEK kurslarının açılışı ileri bir tarihe ertelenmiştir. Online kurslar ise belirli alanlarda sürdürülecektir.

2) Bilimsel veriler bulaşın hızlı yayıldığı alanlar olarak spor salonlarını ve havuzları işaret etmektedir. Bu vesile ile İBB’ye ait olan ve Spor A.Ş iştirakimizde işletilen tesislerin kapatılmasına karar verilmiştir.

3) Kültür Merkezleri de kapalı kalmaya devam edecektir.

4) Kapalı salonda izleyicisi olan sahne sanatlarının online olarak icra edilmesine karar verilmiştir.

5) İBB’ye ait açık hava kapsamına girmeyen tüm müzelerin kapatılmasına karar verilmiştir.

‘’ BEN İSTANBUL ADINA KONUŞMAKTAYIM’’

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir geçtiğimiz günlerde Kovid-19 salgınının Türkiye’de ve İstanbul’da endişe verici boyutlara ulaştığını söyledi. “Ben İstanbul adına konuşmak zorundayım.” diyen İmamoğlu, “En az 14 gün boyunca ölüm sayıları ve sağlık personeli hastalanma sayısı azalacak. Türkiye’mizin ve özellikle İstanbul’umuzun şu anki verilerine baktığımızda iki kriteri de önümüze koyduğumuzda kesinlikle bir kapanmanın şartlılığı ortada”Dedi.

 

ibbhaberKOKOŞLARMasal Oku

İhbar Hattı