SHA Sultanbeyli Haber Ajansı

İSTANBULENSİS ŞİİR FESTİVAL’İNE GÖRKEMLİ KAPANIŞ

İSTANBULENSİS ŞİİR FESTİVAL’İNE GÖRKEMLİ KAPANIŞ
90 views
26 Ekim 2019 - 13:15

7.Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, şiir severlere şiirle veda etti.

Açılış gününden itibaren katılımcıları şiire doyuran festival, Marmara Üniversitesi Rektörlüğünde düzenlenen veda gecesinde de katılımcılara şiirin derinliğini yaşattı.  Üç Hisar Grubu’nun müzik ziyafeti ile Balkan Esintilerinin içimize işlediği program görkemli bir tören ile başladı.

Festivalde Yerli ve yabancı şairler  ilk olarak Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde ağırlandı. Festivalin ikinci günü ilçedeki çeşitli okullarda birbirinden güzel şiirlerini öğrencilerle paylaşan şairler, söyleşilerde genç dimağlarla edebiyat tecrübelerini paylaştı.

Üç gün boyunca Sultanbeyli’yi büyüleyen şiirlerle gerçekleştirilen festivalin kapanış programı da açılış programına yakışır bir şekilde yapıldı.

Emrullah Uzun’un moderatörlüğünde düzenlenen kapanış programında şairler Resmiye Munin, Arif Turger,  İbrahim Arslan,  Eray Sarıcam, Maria Koulouri, Talip Işık, Flutur Mustafa Karadağ, Mustafa Saldıray, Asmir Kuyoviç, Zeynep Tuğçe Karadağ, Rıdvan Tulum ve Cemalettin Latic şiir şöleni sundu.

Kapanış törenine; Sultanbeyli Kaymakamı Metin Kubilay, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları Faruk Lafçı, Zafer Söğütçü, Gülten Terzi ve Erkan Dinç, Sultanbeyli Belediye Kültür Müdürü Mehmet Mazak, Sultanbeyli Belediyesi Basın Yayın Müdürü Yavuz Kurt,  AK Parti Kadın Kolları Başkanı Fadime Aydın, Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı ve yazar Prof. Dr. İskender Pala gibi çok sayıda seçkin davetli katıldı.

 

KESKİN: ŞİİRLER SADECE İSTANBUL’DA KALMADI TÜM DÜNYADA YANKILANDI

 

Programda konuşan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, katılımcıları selamladıktan sonra, “Üç gün boyunca İstanbul’un fethinin başladığı yer olan Sultanbeyli’mizden medeniyetimizin kalbi İstanbul’dan dünyaya kardeşliğimizin manifestosunu şiirleri ile bir kez daha vurgulayan tüm şairlerimize şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Başkan Keskin, sözlerine şöyle devam etti: “Üç gün boyunca ilçemiz ve İstanbul unutulmayacak bir festivale ev sahipliği yaptı. Balkanlar’dan ülkemize gelen şairlerimiz ile birlikte Türkiye’deki şair dostlarımız “Balkan esintisi” teması altında Türkçenin olduğu her yerin vatan olduğunu bir kez daha hatırlattılar. İlçemizin okullarında öğrencilerimizle buluşan şairlerimiz, tarihsel birikimimizi mısralarıyla geleceğe aktardıkları gibi, şiirin o manevi durumunu tüm dünyaya duyurdular. Zorbalıkla Balkanlar’ı paramparça edenlere karşı ilçemizden okunan şiirler sadece İstanbul’da kalmadı, tüm dünyada yankılandı.”

Keskin, “İnşallah katılımcı kardeşlerimizden ayrılmadık.

Gönüllerimiz arasında hiçbir mesafenin olmadığını bu 3 gün boyunca bir kez daha görmüş olduk. Balkanlar’la aramızdaki bağı koparmaya çalışanlara karşı yürüttüğümüz mücadele ebediyete kadar devam edecek.” sözlerini kaydetti.

PALA: ŞİİR BİZİM İLMİHAL KİTABIMIZDIR

 

Keskin, sözlerini şöyle tamamladı; “Çok kıymetli şairlerimiz, misafirlerimiz; 3 gün boyunca emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarımıza, organizasyon firmamıza, bütün birimlerimize teşekkürü bir borç biliyorum. Şairlerimize müteşekkiriz. Dün akşam çok keyifli bir akşam oldu. Balkanlar’dan gelen şairlerimiz ve ülkemizden katılan şairlerimiz, gönüllerince birbirlerine sevgilerini ifade ettiler. Biz de bu vesileyle çok mutlu olduk. Kendilerine çok teşekkür ederiz.”

 

Programda konuşan Prof. Dr. Pala da, “Bu kadar güzel bir salonun içerisine bu kadar güzel insanın olması pek nadirdir. Şöyle düşünün; ayrıcalıklı olduğunun farkında olarak yaşayan kaç tane insan vardır ki şu dünyada… Şiir anlatacak değilim elbette, ben ömrüm boyunca hep şairleri kıskanarak yaşadım. Şair olamadım, hep şehrin işçiliğini yaptım. O işçiliği yaparken şair olmanın ve şiirle bir hayat sürmenin ne kadar bahtiyarlık olduğunu gördüm. Şiiri Divan edebiyatından itibaren bugüne kadar yaşayan, yaşatan ve yaşaması gereken insanlar dostum olduğu için Rabbime şükrediyorum.” ifadelerini kullandı.

Pala sözlerine şöyle devam etti; “Biz öyle bir gelenekten geliyoruz ki şiir bizim ilmihal kitabımız, şiir bizim tarih kitabımız, şiir bizim sözlerimizdir. Şiirle bizim bağımız o kadar kuvvetlidir ki onun devam etmesi gerekiyor. Şair dostlarım dünyanın her yerinden kaybolsa bile bu coğrafyada devam etmesi gerekiyor; çünkü şehrin istisna iyidir tarz olarak insana yüklediği estetik, zevk, heyecan, zarafet ve nazenin duygular kaybolursa biz medeniyetimizi kaybetmiş oluruz. Bizi yüksek medeniyet yapan göstergelerin başında şiire verdiğimiz değer gelir.”

Program, hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile son buldu.

 

 

 

 

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

İhbar Hattı