SHA Sultanbeyli Haber Ajansı

SULTANBEYLİ SIFIR ATIKTA İSTANBUL BİRİNCİSİ

SULTANBEYLİ SIFIR ATIKTA İSTANBUL BİRİNCİSİ
148 views
18 Ekim 2019 - 22:13

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde tüm Türkiye’de başlatılan ‘’ Sıfır Atık Projesi ‘’ kapsamında Sultanbeyli Kaymakamlığı, Sultanbeyli Belediyesi ve Sultanbeyli Esnaf Sanatkârlar Odası işbirliğiyle Sultanbeyli’deki 150 berber esnafına jilet geri dönüşüm kutusu dağıtıldı. Sultanbeyli Kent Merkezinde yapılan törende vatandaşlara lansmanı yapılan jilet geri dönüşüm kutularının çevreye katkısı kadar hem sokakta beslenmeye çalışan sokak hayvanlarının hem de temizlik personellerinin sağlığı için çok önemli olan projenin bir başka boyutu ise Türk çeliğinin korunması ve geri dönüşüm hususudur.

Sultanbeyli kent merkezinde yapılan lansman, vatandaşlar tarafından da ilgiyle karşılandı. SUBESO başkanı Ömer Erdoğan’ın konuşmasıyla başlayan programa Sultanbeyli Sancaktepe Gazeteciler Platformu ( SUSAGAD), Sultanbeyli İş Kadınları Derneği ( SUİŞKAD) ve Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği ( AYGAD) ‘ın yanı sıra bir çok STK’da destek verdi.

 

Ömer Erdoğan ‘’ Günde Bir Milyon Jilet Çöpe Gidiyor ’’

Kısa bir selamlama konuşması yapan SUBESO Başkanı Ömer Erdoğan, ‘’Cumhurbaşkanlığı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu ‘’ Sıfır Atık Projesine’’ bizde esnaf odası olarak katılmak istedik. Nereden bakarsanız Türkiye’de bir milyon jilet çöpe gidiyor bu jiletleri geri dönüşüme kazandırmak istiyoruz. Çünkü çöpten yemek yiyen hayvanlar jiletlerle ağızlarını kesiyor, yaralanıyorlar ve hatta geri dönüşüm işiyle uğraşan temizlik işçilerimizde ellerini kesiyorlar, yaralanıyorlar ve bizler bunları engellemek istiyoruz ve  sıfır atık projesini desteklemek amacıyla yapıyoruz” dedi.

 

Başkan Hüseyin Keskin “Türkiye Bu Kez Hem Masada, Hem Karada Kazanmıştır.”

Konuşmasına kısa bir selamlama konuşmasının ardından Barış Pınarı Harekatına asker selamıyla destek verip şehitlere rahmet ve gazilerimize şifa dileyerek başlayan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin,  “Devletimiz tüm unsurlarıyla Pkk, pyd, fetö, dhpc vb. diğer örgütlerle mücadele ettiği gibi bundan sonra da güçlü bir şekilde mücadele edecektir. Vatan derdi olan tüm hemşehrilerimiz, partilerimiz, derneklerimiz siyaset gözetmeksizin devletimizin arkasında durmuştur. Tüm dünyanın yakından takip ettiği dün yapılan görüşmelerde de başta terör örgütleri ve iş birlikçileri, küreselcilerin rahatsızlıklarından ve anlaşma maddelerinden de anlıyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti masada da sahada da istediğini Allah’ın İzniyle almıştır.

Rabbim Tarafından bizlere sunulan nimetlerin bilinciyle yaşıyoruz. Bunlara sahip çıkmanın yegane yolu da doğa ve çevremize saygılı olmaktan geçer. Bizler temizlik imandan gelir inancına sahip bir dinin mensuplarıyız.

Tüketim çılgınlığına son vererek en yakın çevremizi de bu konuda bilinçlendirerek vatandaşlık görevimizi yerine getirmemiz gerekiyor. Sınırlı değerlerimizi yaşadığımız yüzyılda çok hızlı tüketirken kirlilik denen olguyla karşılaştığımız için  kendi adımıza üzerimize düşeni yapmak istedik ve belediyemiz öncülüğünde ‘’ Çevre Gönüllüler Platform’’unu hayata geçirdik.

Platform olarak gerçekleştirdiğimiz proje ve faaliyetlerle doğaya sahip çıkarak insan hayatına ve yaşadığımız yere ait sorumluluklarımızla sahip çıkıyoruz.

 

Bir Plastik Doğada Beş yüz Yılda Kayboluyor

Sultanbeyli Çevre Platformu ile ormanlarda temizlik çalışmaları yapıldığını belirten Başkan Keskin ‘’ Geçen gün ormanda geziyorum vatandaşlar suyu içmişler şişesini de yere atmışlar oysa yanlarına alsalar da giderken çöpe atsalar bilim adamlarının ifadeleriyle o plastikler Beş yüz yılda kayboluyorlar.  Bu konuda tüm hemşehrilerimizden destek bekliyoruz.

Bugün esnaflarımızı ziyaret ederek berber esnaflarımıza jilet kutularımızı da teslim ettik.  6 Ayda dolacak olan jilet kutuları tekrar boşaltılarak esnafımıza verilecek.  Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ‘’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Kaymakam Kubilay ”1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 138 ton atık geri dönüşüme kazandırdık”

Kısa bir selamlama konuşmasının ardından Barış Pınarı Harekâtına desteğini ileterek ‘’ Bu memleketi bölmeye hiçbir terör örgütünün gücü yetmez’’ diyen Sultanbeyli Kaymakamı Metin Kubilay sözlerine şöyle devam etti;  ‘’Sultanbeyli Çevre platformunun projelerini yakından takip ediyorum. Ormanlarımızın gelecek kuşaklara taşınabilmesi için büyük bir kampanya yürütülüyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği ve Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde yürütülen ‘’ Sıfır Atık Projesi ’’ kapsamında 291 kamu kurum  ve kuruluşunun tamamına sıfır atık uygulamasına başladık ve 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 138 ton atık geri dönüşüme kazandırdık.

 

İstanbul’da Bir İlk

Geri dönüşüm kutularının her noktaya ulaşması ve takibi konusunda belediyemize teşekkür ediyoruz. Bu konuda İstanbul’da ilk birim oluşturan ilçe Sultanbeyli İlçemizdir. Biz çevreyi gelecek nesillerden ödünç aldık ve onlara borçluyuz bu çevreyi en iyi şekilde koruyarak geleceğe taşıyacağız.

 

150 Geri Dönüşüm Kutusu

Bugün çok anlamlı bir çalışma yaptık SUBESO ve Sultanbeyli Belediyesi iş birliğiyle bugün berber esnaflarımıza 150 adet jilet geri dönüşüm kutusu armağan edildi. Bu çalışma çok düşünülmüş ve başarılı bir çalışma. Bu çalışmadan dolayı tüm emeği geçen herkese teşekkür ediyorum‘’ dedi.

Yapılan Konuşmaların ardından sembolik olarak geri dönüşüm kutularına Sultanbeyli Kaymakamı Metin Kubilay, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, SUBESO Başkanı Ömer Erdoğan ve Sultanbeyli Belediye Başkan Yardımcısı Gülten Terzi kağıt, pil, cam, pet şişe ve jilet attılar.

Çekilen hatıra fotoğraflarının ardından program son buldu.

 

KAYNAK: SUSAGAG.ORG (Sultanbeyli Sancaktepe Gazeteciler Platformu)

Haber linki : http://www.susagad.org/sultanbeyli-sifir-attikta-istanbul-birincisi/

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    İhbar Hattı