SULTANBEYLİ’DEN AKAN EDEBİYAT ÇEŞMESİ

Gündem - 30 Eylül 2019 00:25 A A

SULTANBEYLİ’DEN AKAN EDEBİYAT ÇEŞMESİ

 

Tamamıyla kemik kadrosu Sultanbeyli’li yazarlar, edebiyatçılar ve öğrenciler tarafından oluşturulan Aydos Edebiyat ve Sanat Dergisi ve Teferrüç Dil, Edebiyat ve Kültür Dergisi Sultanbeyli kitap fuarında edebiyat severler ile buluştu.

Sultanbeyli’li edebiyat severlerden oluşan Aydos Edebiyat Atölyesi;  Sıddık Ertaş, Ercan İriş, Kadir Ünal, Mustafa Karasoy, Ulaş Konuk, İbrahim Kaya gibi edebiyat gönüllülerinden oluşuyor.

Aydos Edebiyat Atölyesi gönüllülerinden Sıddık Ertaş ile Sultanbeyli Kitap Fuarında yaptığımız röportajda Sultanbeyli’deki edebiyat akımında öncü olan ve gençleri de bu alanda cesaretlendiren Aydos Edebiyat Atölyesinin meyveleri olan Aydos Edebiyat ve Sanat Dergisi ve Teferrüç Dil, Edebiyat ve Kültür Dergisi yayınları hakkında konuştuk.

Aydos Edebiyat ve Sanat Dergisi ve Teferrüç Dil, Edebiyat ve Kültür Dergisinde hangi türde eserler yayınlıyorsunuz?

Aydos Edebiyat ve Sanat Dergisi ve Teferrüç Dil, Edebiyat ve Kültür Dergisinde hikâye, deneme, inceleme, gezi yazıları, araştırma ve şiir alanlarında edebi metinler yayınlıyoruz.

 Aydos Edebiyat ve Sanat Dergisi ne kadar süredir var ve bu eseri oluşturmaya nasıl karar verdiniz?

Aydos Edebiyat ve Sanat Dergisi 6 yıldır yayınlanmakta olan bir dergidir. Sultanbeyli’de bizim organize ettiğimiz İstanbulensis Uluslararası şiir festivalini organize ederken ortaya çıkan fikir üzerine Sultanbeyli’deki, yazan, çizen kişi sayısının da artmasıyla böyle bir dergi olsa nasıl olur fikriyle bir edebiyat atölyesi yapma gereği duyduk ve Aydos Edebiyat Atölyesini şiir ve yazı atölyesi olarak iki koldan yürüyen bir atölye olarak 6 sene önce kurduk.

Aydos Edebiyat ve Sanat Dergisi nasıl uluslararası bir dergi haline geldi?

Aydos Edebiyat ve Sanat Dergisi tamamıyla Aydos Edebiyat Atölyesinde çalışan ve beraber yol yürüdüğümüz arkadaşlarımızın metinlerini yayınlamak amacıyla çıkarttık.

Bir atölye dergisi olarak başladık son dört sayımızda ulusal ve uluslararası bir dergiye dönüştürdük çünkü İstanbulensis şiir festivalinde Türk Dünyası temalı özel bir sayı çıkarttık. Bu sayı ile birlikte 13 ülkeden yazarların ve şairlerin metinlerini yayınlamaya başladık. Bundan sonraki sayılarımızda da hem ulusal hem de uluslararası ölçekte birçok yazarda destek vermeye başlamasıyla Aydos Edebiyat ve Sanat Dergisi yerel bir dergi olmaktan çıkarak uluslararası bir dergi olmaya başladı.

Teferrüç Dergisini çıkartmaya nasıl karar verdiniz?

Bu edebi akım büyümeye başlayınca bir dergi daha olsun istedik dolayısıyla Sultanbeyli’nin bir tarafında Aydos Tepesi var dergimiz adını oradan alıyor, diğer yanda ise Teferrüç Tepesi bulunuyor. Ercan İriş’te Teferrüç Dil, Edebiyat ve Kültür Dergisinin editörlüğünü yapmaya başladı ve iki yıldır dokuzuncu sayı şuan elimizde bir tür atölye dergisi olma işlemini bu dergi yüklenmeye başladık ve yerel bir dergi olarak yayınlamaya başladık.

Dergilerinizin yazar kadrosu kimlerden oluşuyor ve fiyatı nedir?

Sultanbeyli’li öğretmen, lise, ortaokul öğrencisi, esnaf ve dışarıdan e-posta yolu ile bize metin gönderen arkadaşlarımız var. Bizler onların eserlerini alarak seçiyor ve tamamen amatör olarak imkanlarımız doğrultusunda kendimiz tasarlıyoruz ve ücretsiz olarak dağıtıyoruz.

Aydos Dergisinde uluslararası bağlamda hangi çalışmalar yapılmakta?

Aydos Edebiyat ve Sanat Dergisinde Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Kürtçe’den farklı dillerden her sayıda çeviriler yaparak dünya edebiyatıyla okuru buluşturmayı hedefleyerek dergilerimizde eserlere yer veriyoruz.

Dergileriniz hangi bölgelerde bulunabiliyor?

Ağırlıklı olarak Sultanbeyli’de öğretmen ve öğrenci ağırlıklı olarak dağıtıyoruz. Türkiye’de de 20 ile gönderim yapıyoruz. Yazar arkadaşlarımıza gönderiyoruz. E-posta yoluyla ulaşan arkadaşlarımıza yolluyoruz dolayısıyla Türkiye’de birçok bölgede bulunuyor.

 

Bize zaman ayırarak sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür eder yayın hayatınızda başarılar dileriz.

 

Gündem - 00:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
İhbar Hattı